א.    כללי אימון איקידו לפי או-סנסאי

                                                       

1. אייקידו עוסק בתחום קרב בו נקבעים חיים ומוות בתנועה אחת. לכן התלמיד חייב לציית להוראות המורה בקפדנות ולא להפוך השיעור להתמודדות או מבחן כוח.

2.     אייקידו הנה שיטה המלמדת כיצד יחיד יכול להתמודד מול מספר תוקפים בעת ובעונה אחת. לפיכך, נדרש המתאמן ללטש כל תנועה ולעשות את ביצועה למושלמת וזאת כדי שיכול ליישם את אשר למד בקלות גם מול מספר תוקפים. בנוסף, על התלמיד ללמד עצמו להיות מוכן לא רק כלפי החזית אלא גם לשאר הכיוונים.

3.     האימון צריך להתנהל באווירה נעימה ומהנה, תמיד! 

4.     המורה אינו מלמד את כל ההיבטים של האמנות. על התלמיד לגלות עוד ועוד דרך אימון ולימוד מתמידים. 

 

5.     באימון יומי יש להתחיל בתנועות גוף קלות, המתחזקות בהדרגה. אולם אין להגביר יתר על המידה או לאלץ דבר באופן לא טבעי ולא נכון. יישום כלל זה יאפשר גם לאדם מבוגר להתאמן בהנאה מבלי לגרום נזק לגוף.

                       

6.     מטרת האייקידו היא לאמן הן את הגוף והן את הרוח ולהגביר את כנותו של המתאמן. טכניקות האייקידו הן סודיות בטבען. אין לחשוף אותן בצורה לא אחראית מאחר וזה יכול לגרום לשימוש בריוני.

 

 

ב. מסורת הלימוד                                                                                

 1. התלמיד בחר ללמוד אצל המורה. זכותו של המורה לברור את תלמידיו.                                    

 2. לימוד איקידו אינו מוצר צריכה, תשלום שכר הלימוד אינו מקנה פטור מאחריות על אחזקת הדוג'ו, על התלמיד לקחת חלק בתחזוקת הדוג'ו.

3.  הדוג'ו אינו מקום לביטוי מאבקים אישיים אלא מקום בו מוצאים אפשרות לעבוד עם שותפים בדרך בונה ותוך כיבוד הזולת. כל מי שמשבש שלוות הדוג'ו יתבקש לשנות היחס או לעזוב.

4. על כל המשתתפים בשיעור לוודא שהדוג'ו נקי ובטיחותי לפני השיעור בהמשכו ולאחריו.                     

5.  הדיוק בזמן הנו חד-משמעי , על השיעור להתחיל בדיוק בזמן . בהעדר המורה המיועד להעביר השיעור, על התלמיד הבכיר בדרגה להתחיל בשיעור. ולמסור האחריות לשיעור למורה בהגיעו. 

6. בדרך כלל המורה עולה אחרון למזרון ועוזב ראשון . אולם בהתחשב באילוצי החיים מותר לאחר. אם תלמיד אחר עליו להצטרף לשיעור בנוהל הבא : להמתין מחוץ לקדמת הטטמי עד להפוגה בריכוז התלמידים . כאשר התלמידים עובדים בזוגות ניתן להיכנס לשיעור. יש להתיישב בפינת הטטמי בסייזה. לקוד קידה לחזית, אחר לקוד למורה ולצפות להרשאתו לכניסה לשיעור. בעת החימום ניתן להצטרף בחשאי לאחר הקידה השנייה. אם הכניסה הייתה בנוהל זה יש להתנצל בפני המורה בהזדמנות הראשונה המתאימה, ללא הפרעה למהלך השיעור.

7. בגד האימון כולל חליפת ג'ודו לבנה וחגורה. לנשים גם חולצת כותנה תחתונה. לתלמידים מדרגת Q4  ומעלה לבישת הקמה חובה. הבגד צריך להיות נקי, שלם ויבש.                               

 

8. יש לשמור על היגיינת הגוף בצורה שלא תגרום לדחייה. על הגוף להיות נקי, ידיים ורגליים נקיות, ציפורניים גזוזות, יבלות פצעים ופטריות מטופלות ללא דיחוי, אין להדיף ריח רע מהפה.

                                 

9. אין להלך ברגליים יחפות מחוץ לטטמי, יש להצטייד בכפכפים. וזאת על-מנת לשמור על ניקיון הטטמי.

10. בעליה לטטמי יש להוריד את הכפכפים להפנות את עקבי הכפכפים לשפת המזרן.                                          

11. אין לעלות בנעליים על הטטמי. גרביים מותרות מסיבה בריאותית בלבד.  

12. אין לעלות על המזרון עם תכשיטים, שעונים, פרוטזות ושאר חפצים העלולים לפצוע.

13. אין ללעוס מסטיק או סוכרייה או להסתכן בבליעת חנק מכל גורם אחר.  

                                 

14. אין לעלות על המזרון תחת השפעת אלכוהול או סמים.  

15. במקרה דימום יש להפסיק האימון מיידית, להודיע למורה, לנקות כתמי דם לפני התקרשותם למניעת זיהום, ולחבוש הפציעות מיידית.    

16. במקרה היפגעות יש לפנות מיידית למורה. אין לנסות להגיש עזרה ראשונה אלא רק במקרה חמור וע"י אדם מוסמך.                                                                                                                                                                             

17.  במקרה צורך דחוף לעזוב השיעור יש להודיע על כך למורה , ישירות או באמצעות חבר, לפני הירידה מהמזרון.

 

18.  הקידה באייקידו אינה מחווה דתית . יש לה חשיבות רבה מסיבות של התייחסות, הוקרת תודה, כבוד למורה ולזולת, ולדוג'ו. יש לקוד בכניסה לדוג'ו , בקידה גבוהה , עם העלייה על הטטמי לפני שיעור, ועם הירידה  והיציאה מהם.  כמו כן יש לקוד בתחילת השיעור ובסופו, לאחר כל הדגמה, בפנייה לבן זוג ובהפרדות ממנו . רק תלמידים חובשי כיפה רשאים שלא לקוד לפינת הכבוד. בעת העבודה בזוגות יש לקוד קידה גבוהה עם העברת  תפקיד הנגה לבן הזוג. כאשר ישובים בסייזה קדים קידה נמוכה וכאשר עומדים קדים תוך עמידה.   

19.  לפני השיעור, יש להכין את הנשק מוכן לשימוש , ידיות מחוץ לעטיפה בניצב למזרון ומחוץ לו . יש לכבד את הנשק, אין לפסוע מעליו, להשליך אותו, להקיש בו, או לעשות בו כל שימוש פרט לאימון לו נועד. עם לקיחת הנשק לשם אימון ולפני החזרתו יש לקוד אל פינת הכבוד כשהוא מאוזן על גבי שתי כפות הידיים , כשהן פונות כלפי מעלה . אין להפנות חוד אל פינת הכבוד . לפני כל תרגול בנשק יש לקוד אל בן הזוג כאשר הנשק מוחזק ליד המותן , בוקן בשמאל, ג'ו בימין . נשק פגום או סדוק מסוכן ויכול לפצוע את המתאמנים . אין להשתמש בו . כאשר מתאמנים במגע עם כלי הנשק, אין לדקור לכיוון הפנים אלא לכיוון שריר החזה.                               

20. אין להשאיר נשק על הטטמי בזמן התרגול וזאת מסיבות בטיחותיות.

21.  בזמן הצפייה בהדגמה או שמיעת הסברים יש לשבת בסייזה . במקרה של כאב ברכיים ניתן לעבור לישיבה  מזרחית . אין להישען לאחור או להיסמך לקירות . היציבה צריכה להיות מודעת במשך כל השיעור.

22.  אין לדבר בזמן הדגמה. רצוי גם לא לשאול שאלות.  אם בכל זאת יש צורך בכך יש לבקש רשות לשאול שאלה. תשובות תינתנה בהתאמה לצורכי השיעור, לפי שיקול דעתו של המורה.

23.  בדרך כלל תלמיד אינו מזמין בכיר ממנו להתאמן אתו , או להדגים אתו. יחד עם זאת תלמיד בכיר חייב להקדיש כל תשומת ליבו לקליטה ואימון תלמידים מתחילים. כאשר יש תלמיד חדש בשיעור יש לתת לו עדיפות בתרגול, ולא לתת לו להמתין בצד.                                                                  

24.  על המזרון יש רק מורה אחד. לכל העוזרים והותיקים תפקיד לעזור למורה. עליהם להתרכז במציאת מטרת השיעור ומהלכו ולנסות לעזור לתלמידים הפחות מתקדמים להתקדם באותו כיוון. למתקדמים אסור לעשות שיעור בתוך שיעור של המורה . כלומר עליהם להדגיש את רק את הדגש אותו הדגיש המורה בהדגמה . ההסבר צריך שיעשה ע"י הדרכה גופנית תוך כדי העבודה ולא במילים . כל שאר הידע שלהם ייושם ע"י האופן בו הם מבצעים את התרגיל בעצמם.

 25. כאשר המורה מתקרב לזוג מתאמן עליהם להפסיק האימון ולפנות אליו בקידה. כאשר המורה נפרד מבני הזוג יש להודות לו בקידה.                                                                                  

 26.  בסוף השיעור נשארים התלמידים ישובים  בשורה עד שהמורה יורד מהטטמי, או עד שהוא משחררם מהישיבה בשורה.                                                                                     

27. לאחר השחרור מודים לשותף האימון האחרון בקידה נמוכה ולשותפים הקודמים בקידה נמוכה או גבוהה.    

28. בסוף השיעור מנקים את הדוג'ו ומסדרים אותו. האחריות לכך על התלמידים הבכירים.                    

29. האחריות להדגמת כללי ההתנהגות ולכיבודם על התלמידים הבכירים בדוג'ו.                             

30. יש לשלם שכר הלימוד באופן סדיר. אין להצטרף לשיעור לפני הסדרת עניין התשלום. כך בשגרת הלימוד וגם בשיעורים מיוחדים וסמינרים.